UOKiK skierował do drugiego etapu dwa postępowania dotyczące rynku farmaceutycznego. Dotyczą one przejęcia Medix przez DOZ oraz Dolnośląskiej Grupy Aptecznej (DGA) przez spółkę Panathea
- UOKiK skierował do drugiego etapu dwa postępowania dotyczące rynku farmaceutycznego.
- Dotyczą one przejęcia Medix przez DOZ oraz Dolnośląskiej Grupy Aptecznej (DGA) przez spółkę Panathea.
- W tych sprawach istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji.
Uczestnicy obu koncentracji prowadzą apteki i punkty apteczne.
Przejęcie Medix przez DOZ
DOZ zarządza aptekami działającymi pod nazwą „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. Medix jest franczyzobiorcą kilkunastu placówek tej sieci.
Z danych przekazanych przez przejmującą spółkę wynika, że po koncentracji mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na niektórych lokalnych rynkach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, w którym UOKiK będzie weryfikował otrzymane informacje. Ponadto urząd sprawdzi relacje pomiędzy DOZ a jego franczyzobiorcami.
Przejęcie Dolnośląskiej Grupy Aptecznej przez Panathea
Urząd ustalił, że działalność grup kapitałowych kontrolujących Panathea oraz DGA pokrywa się w promieniu 1 km na terenie Legnicy i Brzegu. Transakcja może więc oznaczać powstanie pozycji dominującej oraz istotnego ograniczenia konkurencji. Do prawidłowej oceny tej koncentracji konieczne będzie przeprowadzenie badania rynku.
Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku.
Informacje dodatkowe
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.
Na stronie internetowej UOKiK zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach koncentracji przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Biuro Prasowe UOKiK
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 695 902 088, 22 55 60 430
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL