Quantcast
Channel: Posts feed
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2425

Kara za nieprawdziwe informacje - UPC Polska

$
0
0

Szybkie rozpatrywanie spraw z zakresu koncentracji przez UOKiK zależy w dużej mierze od informacji otrzymanych od uczestników transakcji. Dlatego podanie nieprawdziwych danych w zgłoszeniu transakcji może skutkować sankcją finansową

Szybkie rozpatrywanie spraw z zakresu koncentracji przez UOKiK zależy w dużej mierze od informacji otrzymanych od uczestników transakcji. Dlatego podanie nieprawdziwych danych w zgłoszeniu transakcji może skutkować sankcją finansową. Przekonała się o tym spółka UPC Polska, która nie przekazała dokumentu istotnego dla postępowania dotyczącego przejęcia Aster

Internet i telewizja

Przedsiębiorca zgłaszający do UOKiK zamiar koncentracji ma obowiązek podania prawdziwych i kompletnych informacji wymaganych przez prawo. Jeśli złożony wniosek nie spełnia wymogów formalnych lub posiada innego rodzaju  uchybienia Prezes Urzędu może m.in. wezwać do jego uzupełnienia lub udzielenia dodatkowych wyjaśnień. Jednocześnie w przypadku przekazania nieprawdziwych informacji w zgłoszeniu zamiaru koncentracji grozi kara finansowa, która maksymalnie może wynieść równowartość 50 milionów euro.

W grudniu 2010 r. UPC złożyło do Urzędu wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie spółki Aster. Prezes UOKiK  zwróciła się do przedsiębiorcy o uzupełnienie zgłoszenia, m.in. poprzez przekazanie informacji czy spółka lub przejmowany przez nią podmiot posiada raporty, analizy lub badania marketingowe dotyczące rynku dostępu do płatnej telewizji w Polsce. W toku postępowania okazało się, że UPC Polska zataiło przed Urzędem posiadanie analizy rynku zawierającej informacje istotne z punktu widzenia rozpatrywanej transakcji.

Przeszukania

Dokument, który nie został przekazany przez spółkę m.in. potwierdzał opinię UOKiK, że koncentracja będzie miała wpływ na lokalne rynki poszczególnych miast. Było to sprzeczne ze stanowiskiem UPC Polska, która podczas prowadzonego postępowania utrzymywała, że rynek płatnej telewizji ma wymiar krajowy. Warto również podkreślić, że czas oczekiwania przez Urząd na przekazanie raportu  miał wpływ na długość prowadzonego przez postępowania w sprawie kontroli koncentracji.

Za podanie nieprawdziwych informacji dotyczących posiadania dokumentów istotnych dla prowadzonego postępowania na UPC Polska została nałożona kara w wysokości 775 tys. zł., co stanowi równowartość 175 466,40 euro. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Sankcje finansowe za przedstawienie nieprawdziwych danych w zgłoszeniu zamiaru koncentracji wydawane są sporadycznie. Decyzja w sprawie UPC jest pierwszą tego typu karą od 2008 r.

Dodatkowe informacje dla mediów:
Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
tel. 22 827 28 92, 55 60 314
faks 22 826 11 86
E-mail malgorzata.cieloch@uokik.gov.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2425

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra